Trojsten ku 1.4.2024 mení svoj bankový účet. Viac informácií sa dozviete tu.

Letná škola Trojstenu

8.7. – 2.8. 2024, FMFI UK, Bratislava

Čo je Letná škola Trojstenu?

Letná škola Trojstenu je výborný spôsob ako sa aj v lete naučiť niečo nové a zaujímavé. Má tri časti – programovaciu, fyzikálnu a matematickú. Jej cieľom je posúnúť Ťa míľovými krokmi dopredu. Je to výborný spôsob ako stráviť časť prázdnin s kamarátmi a popri tom sa naučiť veľa nového a užitočného. Okrem odborného programu na Teba čaká aj organizovaný voľnočasový program.

Matematika, fyzika a programovanie.
Naučíš sa veľa nového z matematiky, fyziky či programovania. Zaujímavou formou sa dostaneš ďaleko za hranice učiva strednej školy. Pripravené sú pre teba prednášky, či si začiatočník, alebo pokročilý.
Zručnosti a rozhľad.
Okrem vedomostí si ceníme aj široký rozhľad a soft skills. Preto má poobedný program širší záber.
Ľudia a voľný čas.
Spoznáš kopec ľudí s podobnými záujmami, s ktorými môžeš nadviazať priateľstvá. Tiež stretneš starších účastníkov a organizátorov, ktorí Ti môžu odovzdať svoje skúsenosti. K dispozícii budeš mať množstvo príležitostí, ako sa s nimi spoznať a stráviť voľný čas.
Čo je Letná škola Trojstenu?

Kedy, kde a pre koho?

Letná škola Trojstenu je 4-týždňová letná škola organizovaná vedúcimi - dobrovoľníkmi korešpondenčných seminárov z matematiky, fyziky a programovania, patriacich pod o.z. Trojsten, v spolupráci s FMFI UK.

Je určená pre všetkých študentov stredných škôl (1. – 4. ročník) so záujmom o matematiku, fyziku a informatiku. (Programovanie je určené aj žiakom 7. – 9. ročníka ZŠ.)

Odborný program bude prebiehať na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK a je bezplatný. Ponúkame aj možnosť zakúpenia si obeda a ubytovania na vysokoškolských internátoch v blízkosti.

Letná škola prebieha v týždňoch od 8.7. do 2.8., nemusíš sa však zúčastniť celej Letnej školy. Môžeš si vybrať tú časť, ktorá ťa zaujíma a vyhovuje ti:

Letná škola programovania: 8.7. - 19.7.

Letná škola programovania: 8.7. - 19.7.

Základy programovacieho jazyka, jednoduché aj pokročilejšie algoritmy a dátové štruktúry a ich efektívnu implementáciu. Rozdelení budete do viacerých skupín podľa predchádzajúcich znalostí, nájde sa preto pre teba miesto bez ohľadu na to, či si ešte nikdy neprogramoval/a lebo si už skúsený/á programátor/ka.

Letná škola matematiky: 15.7. - 26.7.

Letná škola matematiky: 15.7. - 26.7.

Či už sa iba začínaš zaujímať o matematiku, alebo máš pojmy ako Dirichletov princíp, Funkcionálna rovnica, Kvadratické zvyšky a Harmonický štvorpomer už dávno zmáknuté, u nás si nájdeš niečo pre seba. Budeš mať na výber z veľa prednášok, pokrývajúcich rôzne oblasti matematiky.

Letná škola fyziky: 22.7 - 2.8.

Letná škola fyziky: 22.7 - 2.8.

Od síl a zrýchlení, cez temodynamiku plynov až po základy kvantovej mechaniky a špeciálnu relativitu. Poobede zas praktické programovanie či spracovanie experimentálnych dát.

Typický deň na Letnej škole

8:30 – 12:00 → Prednášky/programovanie
Doobeda budú prebiehať prednášky študentov matematiky, fyziky a programovania z Bratislavy či zahraničia. Programátorská časť bude väčšinou tvorená spoločným riešením úloh. Na výber budeš mať spomedzi niekoľkých prednášok/úrovní programovania, podľa svojich záujmov a vedomostí.
12:00 – 13:00 → Obed
Obedovať bude možné v jedálni FreeFood. Cena obedového menu bude okolo 6€.
14:00 – 16:30 → Praktické zručnosti, programovanie, workshopy…
Táto časť bude spoločná pre programátorov, matematikov aj fyzikov. Budete si môcť zmerať sily v náboji, či doplniť praktické skúsenosti so spracovaním dát alebo tvorbou modernej webstránky.
17:00 - 22:00 → Voľnočasový program
Frisbee a iné športy, výlety, spoločenské hry, spoločné varenie…
Typický deň na Letnej škole

FAQ

Čo ak nie som z okolia Bratislavy a potrebujem ubytovanie?

Ubytovanie bude pravdepodobne zabezpečené v priestoroch vysokoškolského internátu ŠD Mladosť (mapa, stránka). Cenu ubytovania zverejníme, keď bude známa. Potrebné informácie o ubytovaní a platbe obdržíš pred nástupom na Letnú školu. V prípade, že ti stanovená cena nebude vyhovovať, môžeš sa z ubytovania odhlásiť, alebo prípadne požiadať o príspevok na ubytovanie. Na internáte sa dá ubytovať už v nedeľu večer pred začiatkom Letnej školy. Ubytovanie sa dá objednať separátne na každý týždeň (nedeľa - piatok) a víkend medzi dvoma týždňami Letnej školy (piatok - nedeľa).

Koľko ma to bude stáť?

Letná škola Trojstenu ťa nebude stáť nič navyše, jediné za čo budeš musieť zaplatiť je jedlo a ubytovanie. Cena obeda bude okolo 6 € a cena ubytovania sa môže hýbať okolo 9 €. Stravovanie a iné, napríklad voľnočasové finančné výdavky si počas celej letnej školy spravuješ ty. Je teda len na tebe ako ich minieš. Všetci organizátori a lektori robia Letnú školu Trojstenu bez nároku na odmenu, to znamená, že za samotnú účasť nezaplatíš vôbec nič. Inými slovami, za v podstate „výrobné náklady“ ti prinášame špičkových ľudí s kopou vedomostí a know-how, ktorí ťa naučia kopu vedomostí a užitočných, praktických a špecifických zručností.

Ak by bola cena ešte stále pre teba problém, no napriek tomu by si sa rád zúčastnil Letnej školy, napíš nám a niečo vymyslíme :).

Čo musím urobiť aby som sa mohol/mohla zúčastniť Letnej školy?

Vyplň prihlášku. Ak ešte nemáš 18 rokov, tvoj zákonný zástupca alebo rodič musí vyplniť informovaný súhlas o účasti na Letnej škole (dostaneš mailom pred začiatkom), ktorý nám odovzdáš pri príchode. Tým berie na vedomie, že sa Letnej školy Trojstenu zúčastňuješ na vlastnú resp. jeho zodpovednosť.

Z povahy letnej školy, keďže nejde o sústredenie v samostatnom objekte, nemôžeme zabezpečiť neustály dohľad nad každým účastníkom. Veríme, že si dostatočne zodpovedný, aby si zvládol účasť na Letnej škole aj s takouto podmienkou.

Do kedy sa môžem prihlásiť?

Prihlásiť alebo zmeniť prihlášku sa dá do 30.6.2024. Záujem o ubytovanie však treba nahlásiť v dostatočnom predstihu.

Musím sa zúčastniť celej Letnej školy?

Ak sa nemôžeš zúčastniť celej letnej školy, radi ťa privítame aj na jej časti. Odborný program bude prebiehať naraz z fyziky, matematiky aj programovania, a v každom týždni si môžeš vybrať, či sa zúčastníš a na ktorej časti.

Maj na pamäti, že prednášky môžu na seba naväzovať. Takže Ti odporúčame účasť na čo najsúvislejšej a najdlhšej časti. Taktiež, v prípade zaplnenia kapacity budeme v každom týždni preferovať tých účastníkov, ktorí sa zúčastnia celého týždňa.

Kontakt

Akékoľvek všeobecné otázky sa môžeš opýtať na letna.skola@trojsten.sk alebo telefonicky:

Daniel Teplan +421 948 850 940

Ak by ťa zaujímali informácie ku konkrétnej časti letnej školy, môžeš napísať aj na:

Chceš nadobudnúť nové vedomosti?

Letná škola Trostenu sa bude konať 8.7. – 2.8.2024 na FMFI UK v Bratislave.