Letná škola Trojstenu

10.7. – 28.7.2023, FMFI UK, Bratislava

Čo je Letná škola Trojstenu?

Letná škola Trojstenu je výborný spôsob ako sa aj v lete naučiť niečo nové a zaujímavé. Má tri časti – programovaciu, fyzikálnu a matematickú. Jej cieľom je posúnúť Ťa míľovými krokmi dopredu. Je to výborný spôsob ako stráviť časť prázdnin s kamarátmi a popri tom sa naučiť veľa nového a užitočného. Okrem odborného programu na Teba čaká aj organizovaný voľnočasový program.

Matematika, fyzika a programovanie.
Naučíš sa veľa nového z matematiky, fyziky či programovania. Zaujímavou formou sa dostaneš ďaleko za hranice učiva strednej školy. Pripravené sú pre teba prednášky, či si začiatočník, alebo pokročilý.
Zručnosti a rozhľad.
Okrem vedomostí si ceníme aj široký rozhľad a soft skills. Preto má poobedný program širší záber.
Ľudia a voľný čas.
Spoznáš kopec ľudí s podobnými záujmami, s ktorými môžeš nadviazať priateľstvá. Tiež stretneš starších účastníkov a organizátorov, ktorí Ti môžu odovzdať svoje skúsenosti. K dispozícii budeš mať množstvo príležitostí, ako sa s nimi spoznať a stráviť voľný čas.
Čo je Letná škola Trojstenu?

Letná škola

Letná škola Trojstenu je výborný spôsob ako sa aj v lete naučiť niečo nové a zaujímavé. Má tri časti – programovaciu, fyzikálnu a matematickú. Jej cieľom je posúnúť Ťa míľovými krokmi dopredu vo svete fyziky, matematiky či informatiky. Program minulých rokov nájdeš na stránkach letných škôl. Je to výborný spôsob ako stráviť časť prázdnin s kamarátmi a popri tom sa naučiť veľa nového a užitočného. Okrem odborného programu na Teba čaká aj organizovaný voľnočasový program.

Nemusíš sa zúčastniť celej Letnej školy, budeme radi, ak prídeš aj na jej časť. Odborný program bude prebiehať na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK. Pre mimobratislavských účastníkov bude zabezpečené ubytovanie na vysokoškolskom internáte v Mlynskej doline (Šturák).

Pre koho je Letná škola určená?

Pre všetkých študentov stredných škôl (1. – 4. ročník) so záujmom o matematiku, fyziku a informatiku. (Programovanie je určené aj žiakom 7. – 9. ročníka ZŠ.)

Typický deň na Letnej škole

8:30 – 12:00 → Prednášky/programovanie
Doobeda budú prebiehať prednášky študentov matematiky, fyziky a programovania z Bratislavy či zahraničia. Programátorská časť bude väčšinou tvorená spoločným riešením úloh. Na výber budeš mať spomedzi niekoľkých prednášok/úrovní programovania, podľa svojich záujmov a vedomostí.
12:00 – 13:00 → Obed
Obedovať bude možné v jedálni na FIIT STU. Cena obedového menu bude 5,50€.
14:00 – 16:30 → Praktické zručnosti, programovanie, workshopy…
Táto časť bude spoločná pre programátorov, matematikov aj fyzikov. Budete si môcť zmerať sily v náboji, či doplniť praktické skúsenosti so spracovaním dát alebo tvorbou modernej webstránky.
17:00 - 22:00 → Voľnočasový program
Frisbee a iné športy, výlety, spoločenské hry, spoločné varenie…
Typický deň na Letnej škole

FAQ

Letná škola Trojstenu je 3-týždňová letná škola organizovaná vedúcimi korešpondenčných seminárov z matematiky, fyziky a programovania, patriacich pod o.z. Trojsten, v spolupráci s FMFI UK.

Kedy a kde?

11.7. – 29.7. 2023 (program začína v pondelok, na internáte sa dá ubytovať už v nedeľu- večer pred začiatkom) na pôde Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave (mapa). Je možné zúčastniť sa ktoréhokoľvek týždňa/týždňov Letnej školy osobitne.

Čo ak nie som z okolia Bratislavy a potrebujem ubytovanie?

Ubytovanie bude pravdepodobne zabezpečené v priestoroch vysokoškolského internátu ŠD Mladosť (mapa, stránka). Cena ubytovania je 8 €/noc. Potrebné informácie o ubytovaní a platbe obdržíš pred nástupom na Letnú školu.

Koľko ma to bude stáť?

Letná škola Trojstenu ťa nebude stáť nič navyše, jediné za čo budeš musieť zaplatiť je jedlo a ubytovanie. Cena obeda bude 5,50 € a cena ubytovania na jednu noc bude 8 €. Stravovanie a iné, napríklad voľnočasové finančné výdavky si počas celej letnej školy spravuješ ty. Je teda len na tebe ako ich minieš. Všetci organizátori a lektori robia Letnú školu Trojstenu bez nároku na odmenu, to znamená, že za samotnú účasť nezaplatíš vôbec nič. Inými slovami, za v podstate „výrobné náklady“ ti prinášame špičkových ľudí s kopou vedomostí a know-how, ktorí ťa naučia kopu vedomostí a užitočných, praktických a špecifických zručností.

Ak by bola cena ešte stále pre teba problém, no napriek tomu by si sa rád zúčastnil Letnej školy, napíš nám a niečo vymyslíme :).

Čo musím urobiť aby som sa mohol/mohla zúčastniť Letnej školy?

Vyplň záväznú prihlášku. Ak ešte nemáš 18 rokov, tvoj zákonný zástupca alebo rodič musí vyplniť informovaný súhlas (dostaneš mailom po prihlásení) o účasti na letnej škole ktorý nám odovzdáš pri príchode.

Do kedy sa môžem prihlásiť?

Prihlásiť sa dá do začiatku tej letnej školy, na ktorú sa chceš prihlásiť (na Letnú školu programovania a fyziky do 10.7.2022, na Letnú školu matematiky do 17.7.2022).

Záujem o ubytovanie však treba nahlásiť v dostatočnom predstihu.

Musím sa zúčastniť celej Letnej školy?

Ak sa nemôžeš zúčastniť celej letnej školy, radi ťa privítame aj na jej časti. Odborný program bude prebiehať naraz z fyziky, matematiky aj programovania, a v každom týždni si môžeš vybrať, či sa zúčastníš a na ktorej časti.

Maj na pamäti, že prednášky môžu na seba naväzovať. Takže Ti odporúčame účasť na čo najsúvislejšej a najdlhšej časti.

Je ešte niečo dôležité, čo musím vedieť?

Áno, je tu ešte jedna byrokratická záležitosť. Ak ešte nemáš 18 rokov, tak tvoj rodič alebo zákonný zástupca musí vyplniť informovaný súhlas (dostaneš mailom po prihlásení), ktoroým berie na vedomie, že sa Letnej školy Trojstenu zúčastňuješ na vlastnú resp. ich zodpovednosť.

Z povahy letnej školy, keďže nejde o sústredenie v samostatnom objekte, nemôžeme zabezpečiť neustály dohľad nad každým účastníkom. Veríme, že si dostatočne zodpovedný, aby si zvládol účasť na Letnej škole aj s takouto podmienkou.

Letná škola programovania

Letná škola programovania

Základy programovacieho jazyka, jednoduché aj pokročilejšie algoritmy a dátové štruktúry a ich efektívnu implementáciu. Rozdelení budete do viacerých skupín podľa predchádzajúcich znalostí, nájde sa preto pre teba miesto bez ohľadu na to, či si ešte nikdy neprogramoval/a lebo si už skúsený/á programátor/ka.

Letná škola fyziky

Letná škola fyziky

Od síl a zrýchlení, cez temodynamiku plynov až po základy kvantovej mechaniky a špeciálnu relativitu. Poobede zas praktické programovanie či spracovanie experimentálnych dát.

Letná škola matematiky

Letná škola matematiky

Či už sa iba začínaš zaujímať o matematiku, alebo máš pojmy ako Dirichletov princíp, Funkcionálna rovnica, Kvadratické zvyšky a Harmonický štvorpomer už dávno zmáknuté, u nás si nájdeš niečo pre seba. Budeš mať na výber z veľa prednášok, pokrývajúcich rôzne oblasti matematiky.

Kontakt

Akékoľvek všeobecné otázky sa môžeš opýtať na letna.skola@trojsten.sk alebo telefonicky:

Adam Zahradník +421 904 632 129

Ak by ťa zaujímali informácie ku konkrétnej časti letnej školy, môžeš napísať aj na:

Chceš nadobudnúť nové vedomosti?

Letná škola Trostenu sa bude konať 10.7. – 28.7.2023 na FMFI UK, Bratislava .